Szafa przelotowa gastronomiczna - zastosowanie w kuchni

Wyposażenie lokalu gastronomicznego nie jest na pewno zadaniem łatwym. Trzeba w tym przypadku mieć umiejętności zarządzania ludźmi. Przydaje się także oczywiście odpowiedni zespół i sprzęt. Podstawowym elementem jest na pewno szafa przelotowa gastronomiczna. To mebel wykonany ze stali nierdzewnej, który oddziela strefę brudną od strefy czystej (strefę zmywania od strefy przygotowywania posiłków).

Do czego służy szafa przelotowa gastronomiczna?

Jak już wspomniano, mebel ten pozwala na skuteczne wyznaczenie strefy brudnej i czystej w kuchni. Osoba, która wyciąga naczynia ze zmywarki, układa je na półkach. Za sprawą przelotu kucharze są w stanie je od razu wykorzystywać. Jest to więc rozwiązanie funkcjonalne, które pozwala zaoszczędzić sporo cennego czasu. Szafy przelotowe gastronomiczne mają sporo zalet. Pozwalają utrzymać w kuchni czystość i zapobiegają mieszaniu się stref czystych i brudnych. Ich stosowanie jest koniecznością, gdy lokal chce spełniać wymogi HACCP.

HACCP to nic innego jak zbiór procedur i przepisów, które wskazują na miejsce na potencjalne niebezpiecznie i informują o metodach ich usuwania bądź ograniczania. Certyfikat HACCP pozwala na uzyskanie pewnej przewagi konkurencyjnej na rynku. To znak, że dany lokal jest czysty i higieniczny. Szafy przelotowe gastronomiczne pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i miejsca. Są idealnym rozwiązaniem w mniejszych kuchniach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie. Ciekawie prezentują się meble przelotowe z drzwiami przesuwnymi. Są polecane do ciasnych wnętrz. Czasem szafy mają podgrzewane półki. Dzięki nim podawane w ciepłych naczyniach potrawy nie stygną zbyt szybko.

Meble gastronomiczne ze stali nierdzewnej

Szafy przelotowe gastronomiczne produkowane są przede wszystkim ze stali nierdzewnej. Z czego to wynika? Meble stosowane w gastronomii są dość specyficznym rodzajem wyposażenia. Muszą bowiem spełniać wiele warunków. Praca w kuchni przebiega w dużym tempie. Dlatego wszystkie meble, w tym szafy przelotowe, muszą zapewniać łatwy dostęp do swojej zawartości. Powinny być poza tym wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury czy zwiększoną wilgotność. Najlepiej sprawdzają się meble wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. W gastronomii jest to niezwykle istotne. Estetyczny wygląd to jedynie miły dodatek. Wszystkie te warunki spełnia wspomniana już stal nierdzewna. Dlatego cieszy się ona tak dużą popularnością.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szafy przelotowej gastronomicznej?

Zaprojektowanie przestrzeni gastronomicznej to zadanie bardzo trudne. Trzeba to dobrze przemyśleć. Znaczenie mają zarówno wymogi formalne, jak i estetyka. Warto w tym przypadku zainwestować w meble wysokiej jakości, które będzie można użytkować przez wiele lat. Obecnie dużą popularnością cieszą się produkty wykonane ze stali nierdzewnej np. szafy przelotowe gastronomiczne.

Meble tego typu w barach, restauracjach czy stołówkach wykorzystywane są do rozgraniczenia strefy brudnej i czystej. Oddzielają miejsce zmywania naczyń od miejsca, w którym przygotowywane są posiłki. To ich najważniejsza i podstawowa funkcja. Pozwalają one na swobodny dostęp do czystych naczyń. Szafy przelotowe gastronomiczne ze stali nierdzewnej są stabilne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie ulegają korozji. Stal to dodatkowo materiał bardzo higieniczny, który można traktować różnymi produktami do dezynfekcji.

Popularne szafy wykorzystywane w gastronomii

W gastronomii szafy są zdecydowanie jednym z najpopularniejszych rodzajów mebli. Najczęściej spotkać się można ze wspomnianymi już szafami przelotowymi wykonanymi ze stali nierdzewnej. W przeciwieństwie do szaf nieprzelotowych pozwalają one na dostęp do wnętrza z obu stron.

Szafy przelotowe gastronomiczne na ogół wykorzystywane są jako miejsce do magazynowania naczyń. Ustawia się je między kuchnią, a strefą zmywania. Jest to rozwiązanie, które w dużej mierze ułatwia pracę kucharzom i pomocom kuchennym. Oddziela strefę brudną od czystej i pozwala na zachowanie wysokiego poziomu higieny w całym lokalu. Oczywiście szafy przelotowe i nieprzelotowe zakupić można w wielu różnych rozmiarach. Poszczególne modele różnić się mogą ilością półek czy organizacją wnętrza. Standardowe meble są wyposażone poza tym w drzwi uchylne lub przesuwne. Niekiedy do szafy zamontować można dodatkowo zamek. Wszystko zależy od potrzeb.

Na tym jednak nie koniec. Warto również wspomnieć o popularnych szafach magazynowych. Jak sama nazwa wskazuje, są one wykorzystywane głównie do przechowywania produktów spożywczych, naczyń i akcesoriów kuchennych różnego rodzaju. Zazwyczaj do tego celu służą klasyczne szafy nieprzelotowe. Ich wielkość jest zróżnicowana - sporo zależy od rzeczywistych potrzeb danego lokalu gastronomicznego. Także i tego typu meble są produkowane przede wszystkim z wytrzymałej stali nierdzewnej wysokiej jakości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl