Zadaniem okapów gastronomicznych, które montuje się w profesjonalnych kuchniach, jest zwiększenie higieny oraz bezpieczeństwa pracy w tych pomieszczeniach. Jeśli zależy Ci na wydajnym działaniu tych urządzeń, a zarazem na komforcie swoich pracowników, zadbaj o to, aby umieścić je w odpowiedni sposób. Podpowiemy Ci dziś, na jakiej wysokości powiesić okap gastronomiczny, aby maksymalnie wykorzystać jego możliwości.
Czym są okapy gastronomiczne?
Okapy gastronomiczne to niezbędny element wyposażenia każdej profesjonalnej kuchni. Mają za zadanie zapewnienie prawidłowego funkcjonowania instalacji wentylacyjnych. Przede wszystkim wyłapują parę wodną, która powstaje w wyniku gotowania i zapobiegają jej rozprzestrzenianiu się po pomieszczeniu. To jednak niejedyna ich zaleta. Usuwają nadmiar ciepła, a także minimalizują zapachy i absorbują cząsteczki tłuszczu.
Rodzaje okapów gastronomicznych
Okapy gastronomiczne dzieli się ze względu na sposób, w jaki są montowane. Znajdziesz takie warianty jak:
- okapy przyścienne skośne przeznaczone są do niskich pomieszczeń kuchennych. Sprawdzą się także w przyczepach gastronomicznych. Dzięki kompaktowym rozmiarom pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni i zapewniają swobodę poruszania się podczas pracy.
- okapy przyścienne trapezowe doskonale sprawdzają się w kuchniach o większych powierzchniach. Skutecznie wychwytują parę wodną, która pojawia się podczas gotowania potraw.
- okapy przyścienne skrzyniowe wyposażone zostały w bardzo dużą i chłonną powierzchnię, która skuteczne wychwytuje opary, zapachy i cząsteczki tłuszczu powstające podczas pracy w kuchni.
- okapy centralne przeznaczone są do kuchni, w których stanowiska pracy ustawione są na środku pomieszczenia.
Oczywiście wybór odpowiedniego wariantu uzależniony jest od rodzaju urządzeń grzewczych i struktury pomieszczenia. Do małych kuchni, wyposażonych w niewielką ilość urządzeń, wystarczą niewielkie okapy, które nie przekraczają rozmiarami znacząco blatu stołu, na którym ustawione są sprzęty.
Jak zamontować okap gastronomiczny?
Niewielkie okapy przyścienne w prosty sposób przykręcisz do ściany. W przypadku okapów o dużych rozmiarach lub modeli centralnych będziesz potrzebował dodatkowych narzędzi, takich jak zawiesidła łańcuchowe lub szpilkowe. Zagwarantują stabilność całej instalacji i zapewnią bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania przestrzeni kuchennej.
Dlaczego wysokość montażu okapu ma znaczenie?
Odległość okapu gastronomicznego od kuchenki warunkuje skuteczność jego działania. Im jest bliżej, tym lepiej usuwa zapachy i wchłania parę wodną, które powstają podczas gotowania. Niestety zbyt niskie usytuowanie urządzenia niesie ze sobą także ryzyko. Poszczególne elementy składowe mogą się stopić pod wpływem gorąca. Ponadto nisko zawieszony okap ogranicza swobodę ruchów pracowników i naraża ich na otarcia i uderzenia w wystające części.
Jeśli umieścisz okap gastronomiczny wysoko, niewątpliwie zwiększysz bezpieczeństwo jego użytkowania i zapewnisz niezbędną przestrzeń do wygodnej pracy w kuchni. Niestety zbyt duża odległość od płyty grzewczej może znacząco obniżyć skuteczność wyciągu i prowadzić do rozprzestrzeniania się pary wodnej oraz zapachów po pomieszczeniu.
Dlatego warto starannie przemyśleć tę kwestię, aby zarazem zapewnić skuteczne funkcjonowanie urządzenia, jak i zagwarantować bezpieczne oraz komfortowe warunki pracy każdemu użytkownikowi kuchni.
Na jakiej wysokości zamontować okap gastronomiczny?
Wysokość, na jakiej zawiśnie okap, wymaga szczegółowego rozplanowania. Istotne jest to, aby znajdował się w odpowiedniej odległości od urządzeń grzewczych, które pod nim pracują.
Tak jak wspominaliśmy, zbyt duża odległość może prowadzić do gorszego wchłaniania oparów, a co za tym idzie rozchodzenia się pary i zapachów po całym pomieszczeniu. Z kolei okap zawieszony zbyt nisko może powodować dyskomfort pracowników i narażać ich na urazy głowy.
Jak zatem dopasować wysokość okapu gastronomicznego do potrzeb pomieszczenia? Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę rodzaj okapu, jaki zamierzasz zamontować. Wysokość będzie uzależniona zarówno od jego typu, jak i od tego, nad czym będzie się znajdował.
Na jakiej wysokości powiesić okap gastronomiczny nad kuchenką gazową i indukcyjną?
Przyjmuje się, że odległość dolnej krawędzi okapu od kuchenki gazowej powinna wynosić minimalnie 70 centymetrów. Tymczasem, jeśli posiadasz płytę indukcyjną, zamontuj okap co najmniej 60 cm ponad nią. Decydując się na instalację, weź także pod uwagę wzrost użytkowników kuchni. Ponadto zapoznaj się z zaleceniami producenta, który szczegółowo określa zasady montowania okapów dla każdego poszczególnego produktu.
Na jakiej wysokości umieścić gniazdo do okapu?
Wysokość umiejscowienia gniazda do okapu określisz w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że przedłużysz linię, na której zawiśnie urządzenie i na tym poziomie odmierzysz od jego bocznej krawędzi odległość wynoszącą 10-15 centymetrów. Jeśli nie wiesz jeszcze, na jaki okap gastronomiczny się zdecydować, zachowaj dłuższy fragment kabla, aby z łatwością dopasować go na późniejszym etapie do swoich potrzeb.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, montując okap gastronomiczny w kuchni?
Wysokość, na jakiej umieścisz swój okap, ma ogromne znaczenie, ale nie możesz pomijać także kwestii jego wymiarów. Przyjmuje się, że powinien być o 10 centymetrów szerszy od kuchenki lub płyty indukcyjnej. Dzięki temu zapewnisz najlepszą przestrzeń do wchłaniania pary i zapachów powstających podczas gotowania.
Wybierz najlepsze okapy gastronomiczne
Nasze okapy gastronomiczne zostały wykonane ze stali nierdzewnej i wyposażone w skuteczne filtry przeciw tłuszczowe, które zabezpieczą Twoją kuchnię i zapewnią komfort podczas pracy. Znajdziesz u nas modele dopasowane do różnych pomieszczeń, dzięki czemu z łatwością dopasujesz odpowiedni wariant do swoich potrzeb. Pamiętaj, żeby zadbać o zapas 10-12 centymetrów z każdej strony, aby zapewnić sobie jak najwyższy komfort użytkowania naszych urządzeń. Podczas montażu, zwróć uwagę na zalecenia dotyczące wysokości, na jakiej okap powinien się znajdować. W większości przypadków będzie to około 2 metrów od podłogi.